Учебен План

Програми

Записване през месец Ноември от – 01.11.2023г.

Учебни Планове – Програми

Методиката на преподаване е съобразена с особеностите на възрастовата група. Широко застъпени са практическите занимания с игрови елемент, ориентирани към решаването на изпитни тестове.  На учениците се предоставят материали за работа и самоподготовка.

Занималня 1-4 клас

Екипът на Занималня „Херодот“ препоръчва на учениците от Първи до Четвърти клас да спазват програмите и учебния план за въвеждащите обучения:

Нови Учебни Програми

- Програма 1. ФОРМИРАНЕ НА УМЕНИЯ ЗА УСПЕШНО ПРИЛАГАНЕ НА НОВИТЕ УЧЕБНИ ПРОГРАМИ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА В 1. – 4. КЛАС.

Кратко описание на програмата

Квалификационният курс включва обучение и практикум за успешна педагогическа дейност в условията на новите учебни програми по български език и литература в 1. – 4. клас. Акцентът се поставя върху новостите в учебните програми и произтичащите от тях промени в съдържанието и организацията на обучението по този учебен предмет. Лекционният курс от осем академични часа, свързан със запознаването с теоретичните основи на овладяването на четенето и писането в началния етап на основно образование, се допълва с още 8 часа практикум за формиране на умения за успешна педагогическа дейност.В квалификационния курс са включени теми, които са актуално значими за овладяването на комуникативни умения за общуване чрез книжовен български език в устна и в писмена форма. Съществено място е отделено на процесите на ограмотяването в контекста на възможните алтернативи по пътя към грамотността. Широко застъпена е и проблематиката за усъвършенстване на четивната техника; за стимулиране на читателската самостоятелност и активност на учениците; за развитие на езиковите компетентности за целите на комуникацията; за усвояване на умения да се създава текст чрез преразказване и съчиняване.

- Програма 2. ОВЛАДЯВАНЕ НА МАТЕМАТИЧЕСКИ КОМПЕТЕНТНОСТИ В НАЧАЛЕН ЕТАП В УСЛОВИЯТА НА НОВИТЕ УЧЕБНИ ПРОГРАМИ И РОЛЯТА НА УЧИТЕЛЯ В ТОЗИ ПРОЦЕС.

Кратко описание на програмата

Програмата е насочена към усъвършенстване на уменията на учениците/децата за провеждане на успешно обучение на учениците с цел овладяване на ключови математически компетентности, свързани с изчислителните умения, с работата с текстови задачи и с елементи от геометрията. По този начин се обхващат всички аспекти на учебното съдържание по математика, включени в новите програми за началния етап на основната образователна степен.

При разработването на програмата е направена класификация на математическите компетентности и въз основа на нея са откроени основни дейности в работата на учителя за всеки от аспектите на учебното съдържание. Предвижда се да се работи с конкретни примери, които учителят да може да мултиплицира и да използва в практиката си. По този начин, от една страна, ще се съдейства за повишаване на педагогическата му подготовка, а от друга страна, ще се окаже положително влияние върху резултатите на учениците. Оценяването на резултатите ще става по предварително зададени критерии, свързани с поставените методически задачи за самостоятелна работа. По време на обучението учителите ще разработят различни видове продукти, които да приложат към професионалното си портфолио.

- Програма 3. ИНТЕРАКТИВНИ СТРАТЕГИИ И МЕТОДИ НА ОБУЧЕНИЕ ПО ОКОЛЕН СВЯТ В НАЧАЛЕН ЕТАП.

Кратко описание на програмата

Програмата е предназначена за начални ученици и има за цел овладяване на интерактивни стратегии на обучение в часовете по родинознание и околен свят в 1. и 2. клас – в съответствие с промените в учебната програма и необходимостта от развитие на ключови компетентности у учениците.

Съдържанието на обучението е насочено към запознаване с интерактивни методи, ориентирани към формиране на понятия за природата и обществената среда и формиране на интелектуални метаумения (преразказване на научнопопулярен текст, умение за осъществяване на наблюдение; умение за осъществяване на целенасочена мисловна дейност).

По практически начин участниците ще упражняват приложението на интерактивни методи за нуждите на обучението по околен свят, като казуси, ролеви игри, проектно базирано обучение, драма, проективни методики и др. Ще бъдат дискутирани конкретни подходи за активно включване на учениците в учебния процес и за осъществяване на учене чрез преживяване и учене чрез правене (учене от опита). По време на обучението ще се демонстрират възможности за интерактивно обучение със средствата на ИКТ и електронни ресурси.

- Програма 4. МЕТОДИЧЕСКИ НАСОКИ ЗА ОБУЧЕНИЕ ПО ГРАЖДАНСКО ОБРАЗОВАНИЕ В НАЧАЛЕН ЕТАП.

Кратко описание на програмата

Програмата е подходяща също и за педагогически съветници и психолози в училище в подкрепа на техните усилия по кариерно ориентиране на учениците или организирането на извънкласни дейности, клубове и други форми за развитие на ключови компетенции и личностно развитие на учениците. Разглеждат се възможностите за изграждане на гражданско съзнание и поведение у учениците от 1. – 4.клас чрез използването на иновативни подходи за активно учене. Участниците се запознават с оригинални авторски разработки на уроци и теми от областта на гражданското образование, които биха могли да се използват в часа на класа, интегрирано в часовете по околен свят, човекът и обществото, както и в целодневната организация на обучението.

Обучението протича в тренинг група, като се използват интерактивни методи, видеоматериали, анимация и драма. На участниците се предоставят методически разработки на уроци, включени в специално направено за целта учебно помагало – „Да бъдеш гражданин“. Стимулира се ученето чрез действие и овладяването на умения, основани на интензивно емоционално преживяване и извличане от опита с ориентация към промяна на поведението.

- Програма 5. ПЛАНИРАНЕТО НА СЪВРЕМЕННИЯ УРОК ПО ЧУЖДИ ЕЗИЦИ В УСЛОВИЯТА НА НОВИТЕ УЧЕБНИ ПРОГРАМИ.

Кратко описание на програмата

Курсът подпомага учителите по чужд език по-добре да планират учебния процес с активното използване на съвременните обучителни платформи, като при  въвеждането на задължителния материал използват дейности и критерии, съобразени както с изискванията за съответното ниво, така и с индивидуалните особености на обучаемите. Курсът се състои от два основни модула – теоретичен-интерактивен и практико-приложен, всеки от които съдържа няколко подтеми:

● Първи модул:

– Урочно планиране;
– Анализ на очакванията и интересите;
– Презентация върху таксономията на Блум (за обучителните цели), концепцията на Гибс и Бауд (за методи и средства за постигане, и критерии за оценяване на резултатите), цикъл на Колб за усвояване чрез опита и цикъл на преподаване;
– Изпълнение на практически задачи;
– Дискусия и обратна връзка.

● Втори модул:

– Качествен анализ на обучението по чужд език при използване на съвременните обучителни платформи;
– Тестване на наученото;
– Оптимизация на чуждоезиковото преподаване;
– Анализ на съвременните обучителни платформи;
– Подготовка и представяне на модули групова задача;
– Разбор на курса.

- Програма 6. ПРАКТИЧЕСКИТЕ ДЕЙНОСТИ В УРОКА ПО МУЗИКА – ФАКТОР ЗА УСПЕШНО ПРИЛАГАНЕ НА НОВИТЕ УЧЕБНИ ПРОГРАМИ.

Кратко описание на програмата

Програмата е предназначена за учители по музика в 1. – 4. и 5. – 7. клас. Теоретическата част (40%) е ориентирана към новостите в обучението по музика – новия стандарт за учебно съдържание, новите учебни програми, новата наредба за оценяване, нови стратегии, и прилагане на иновантни и модерни практики, пряко свързани с работата на учителя, доказали своята ефективност в образователния процес. Избраните подходи са ориентирани към поставяне на ученика в активна позиция в процеса на обучение, провокиране на творческа креативност и естественото детско любопитство.

Практическата част обхваща 60% и е свързана с обогатяване и усъвършенстване на академичната, педагогическата, практическата и комуникативната компетентност на учителя по музика, овладяване и използване на действени методи за успешно прилагане на новите учебни програми. Практическата част включва тренинг, чрез който обучаваните учители създават ресурси, необходими за всекидневната работа, и продукти, които да представят в професионалното си портфолио; намиране на функционално решение на въпроси от обучението по музика, свързани с подготовка, изнасяне на уроци, рефлексия върху тях и с оценяване на учебните резултати на учениците. Програмата цели да се работи и върху приемствеността между обучението в началния етап и пети клас.

- Програма 7. ИНОВАЦИИ В ОБУЧЕНИЕТО ПО ИЗОБРАЗИТЕЛНО ИЗКУСТВО В НАЧАЛЕН И ПРОГИМНАЗИАЛЕН ЕТАП. НОВА УЧЕБНА ПРОГРАМА – МЕТОДИ И ПОХВАТИ НА ПРЕПОДАВАНЕ.

Кратко описание на програмата

Програмата е предназначена за учители по изобразително изкуство в начален и прогимназиален етап. Теоретическата част (40%) е ориентирана към новостите в обучението по изобразително изкуство – нов стандарт за учебно съдържание, нова учебна програма, нова наредба за оценяване, нови стратегии, пряко свързани с работата на учителя (стратегия за насърчаване на грамотността).

Практическата част обхваща 60% и е свързана с обогатяване и усъвършенстване на академичната, педагогическата и административната компетентност на учителите. Практическата част включва тренинг, чрез който обучаваните учители създават ресурси, необходими за всекидневната работа, и продукти, които да представят в професионалното си портфолио; намират функционално решение на въпроси от обучението по изобразително изкуство, свързани с подготовка, изнасяне на уроци, оценяване на учебните резултати на учениците. Програмата цели да се работи върху приемствеността между обучението по изобразително изкуство от началния етап в прогимназиалния етап.

- Програма 8. ДЕЙНОСТИТЕ В ОБУЧЕНИЕТО ПО ГЕОГРАФИЯ И ИКОНОМИКА В УСЛОВИЯТА НА НОВИТЕ УЧЕБНИ ПРОГРАМИ.

Кратко описание на програмата

Програмата е предназначена за учители по география и икономика в прогимназиален етап. Теоретичната част (40%) е ориентирана към новостите в обучението по география и икономика в прогимназиален етап – нов стандарт за учебно съдържание, нови учебни програми, нова наредба за оценяване, нови стратегии, пряко свързани с преподавателската дейност на учителя (конкретизирани спрямо формирането на компетентностите на учениците като триединство от процесно-обектни знания, дейностни умения и оценъчни навици за ориентиране в окръжаващата действителност). Акцентът е върху иновативните дидактически модели за системност и етапност в изграждането на учебни действия и задачи в обучението по география и икономика.

Практическата част обхваща 60% от обучението и е свързана с обогатяване и усъвършенстване на академичната, педагогическата и административната компетентност на учителя по география и икономика. Реализира се чрез онлайн семинар, по време на който обучаваните учители създават мултимедийни дидактически ресурси, които да включат както в ежедневната си учебно-преподавателска дейност, така и в професионалното си портфолио; намират функционално решение на въпроси, свързани с планиране, реализиране и дидактико-методически ситуативен анализ на уроците за дейности в прогимназиален етап; дискутират възможностите за организация на учебно-познавателната дейност чрез проблематизиране в обвързаност с вариантите за повишаване на мотивацията за учене на учениците в прогимназиален етап.

- Програма 9. ТРАДИЦИИ И ИНОВАЦИИ В ОБУЧЕНИЕТО ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА В НАЧАЛНИЯ ЕТАП НА СРЕДНОТО УЧИЛИЩЕ.

Кратко описание на програмата

Програмата предвижда лекционен курс и практикум, ориентирани към успешна педагогическа дейност в обучението по български език и литература в 1. – 4. клас. Лекционният курс е насочен към разкриване на теоретико-практическите основи за овладяване на четенето и писането като основни ключови компетентности в светлината на новите учебни програми по български език и литература за началния етап на средното училище. Практическата част е свързана с обогатяване на технологичната компетентност на началния учител. Усвояват се основни подходи за стимулиране и диагностика на четенето и писането, умения за планиране и изготвяне на методическа рамка на урок по български език и литература в началния етап на средното училище.

- Програма 10. ВЪЗМОЖНОСТИ НА УЧЕБНИТЕ ПРОГРАМИ ПО ЧОВЕКЪТ И ОБЩЕСТВОТО (3. – 4. КЛАС) ЗА ОЦЕНКА НА ФУНКЦИОНАЛНАТА ГРАМОТНОСТ НА УЧЕНИЦИТЕ (ВЪРХУ УЧЕБНОТО СЪДЪРЖАНИЕ ПО ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ).

Кратко описание на програмата

Програмата включва теоретична част, която цели да запознае учителите със същността на функционалната грамотност и международния опит в оценяването им – резултати от изследванията на PIRLS и TIMSS. Практическата част включва тренинги, които илюстрират и обогатяват теорията. Тренингите са ориентирани към придобиване на умения за избор на подходящи текстове за проверка на функционалната грамотност и нейното оценяване; изготвяне на скала за оценяване на индивидуалния напредък на ученика. Това ключово умение се конкретизира чрез учебното съдържание по история на България, включено в учебните програми за 3. и 4. клас.

- Програма 11. ВЪЗМОЖНОСТИ НА УЧЕБНИТЕ ПРОГРАМИ ПО ЧОВЕКЪТ И ОБЩЕСТВОТО (3. – 4. КЛАС) ЗА ОЦЕНКА НА ФУНКЦИОНАЛНАТА ГРАМОТНОСТ НА УЧЕНИЦИТЕ (ВЪРХУ УЧЕБНОТО СЪДЪРЖАНИЕ ПО ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ).

Кратко описание на програмата

Програмата включва теоретична част, която цели да запознае учителите със същността на функционалната грамотност и международния опит в оценяването им – резултати от изследванията на PIRLS и TIMSS. Акцентира се върху оценката на овладяването на умения за четене с разбиране на текстове и интерпретиране на историческата информация в тях на познавателно равнище „ знание“, „ разбиране“ и „приложение“. Практическата част включва тренинги, които илюстрират и обогатяват теорията.

- Програма 12. ОБУЧЕНИЕ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА ЗАД ГРАНИЦА.

Кратко описание на програмата

Теоретичните основи на програмата са свързани с особеностите при овладяването на българския език в условията на доминиращ официален език на съответната държава. Разкрива се същността на билингвизма, определят се неговите видове, представят се критериите за определяне на индивидуалните езикови и литературни компетентности на обучаваните ученици. Практическата част е ориентирана към съставяне на дидактически технологии за овладяване на граматически правилна българска реч в условия на билингвизъм. В основата й е създаването на ресурси, необходими за всекидневната работа на учителите.

- Програма 13. НАЙ-НОВИТЕ ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ В ПРОЦЕСА НА ОБУЧЕНИЕ.

Кратко описание на програмата

Програмата е предназначена за учители в детските градини и в подготвителните групи в училище, учители в начален, прогимназиален и гимназиален етап, директори, зам.-директори, ръководители направление ИКТ, логопеди, рехабилитатори и ресурсни учители, които имат основни компютърни умения и имат желание да използват съвременно електронно учебно съдържание, съобразено с нормативните изисквания и стандарти. Теоретичната част (40%) е ориентирана към запознаване с основните типове съвременни електронни учебни материали и електронни учебни дейности. Практическата част обхваща 60% и е свързана с популяризиране на иновативни технологични практики за използване на съвременно електронно учебно съдържание. Практическата част включва запознаване на обучаваните учители с електронната платформа и с всички нейни компоненти. Програмата цели професионално усъвършенстване на учителите и придобиване от тях на трайни компетентности за успешно прилагане на съвременните изисквания към образователния процес.

Занималня 5-7 клас

Ние предлагаме – Заниманията на учениците от Пети до Седми клас да бъдат по следните програма и учебни планове: Целта на курсовете е да се попълнят пропуските в знанията на учениците, да се изградят у тях трайни навици за усвояване, систематизиране и запаметяване на учебния материал и да се затвърдят практики и умения, които ще са им необходими при     кандидатстването след  7 клас. 

Нови Учебни Програми

- Програма 1. ОСНОВНИ КОМПОНЕНТИ, ВИДОВЕ И ФОРМИ НА ОЦЕНЯВАНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ОБУЧЕНИЕТО НА УЧЕНИЦИТЕ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК В ПРОГИМНАЗИАЛЕН ЕТАП.

Кратко описание на програмата

Програмата позволява да се работи върху приемствеността между обучението по български език в 5. клас и в началния етап. Теоретичната част (40%) е ориентирана към новостите в обучението по български език – нов стандарт за учебно съдържание и нови учебни програми в прогимназиален етап, нова наредба за оценяване, нови стратегии, пряко свързани с работата на учителя (стратегия за насърчаване на грамотността). Практическата част (60%) включва тренинг и е свързана с обогатяване и усъвършенстване на академичната, педагогическата, комуникативната и административната компетентност на учителя българист.

- Програма 2. ОЦЕНЯВАНЕ НА СТЕПЕНТА НА ФОРМИРАНЕ НА УМЕНИЯ НА УЧЕНИЦИТЕ, ЗАЛОЖЕНИ В УЧЕБНИТЕ ПРОГРАМИ ПО ИСТОРИЯ И ЦИВИЛИЗАЦИИ ЗА 5. – 7. КЛАС ЧРЕЗ ЧАСОВЕТЕ ЗА ПРАКТИЧЕСКИ ДЕЙНОСТИ И УПРАЖНЕНИЯ.

Кратко описание на програмата

Програмата проследява основни очаквани резултати, заложени в новите учебни програми, и отнасянето им към конкретни ключови компетентности и дейности. Тренингите са ориентирани към придобиване на умения за определяне на степента на трудност на поставените задачи; определяне на когнитивното равнище на планираните дейности, изготвяне на скала за оценяване на индивидуалния напредък на ученика; разработване на примерни методически практики (за работа с карта; ориентиране във времето и пространството; извличане на елементарна информация от изображение или текст и др.).

- Програма 3. ОЦЕНЯВАНЕ НА СТЕПЕНТА НА ФОРМИРАНЕ НА УМЕНИЯ НА УЧЕНИЦИТЕ, ЗАЛОЖЕНИ В УЧЕБНИТЕ ПРОГРАМИ ПО ГЕОГРАФИЯ И ИКОНОМИКА ЗА 5. – 7. КЛАС ЧРЕЗ ЧАСОВЕТЕ ЗА ПРАКТИЧЕСКИ ДЕЙНОСТИ И УПРАЖНЕНИЯ.

Кратко описание на програмата

Програмата проследява основни очаквани резултати, заложени в новите учебни програми, и отнасянето им към конкретни ключови компетентности и дейности. Акцентира се върху оценяването на степента на формиране на умения на учениците при подготовката и провеждането на часовете за упражнения и практически дейности. Тренингите са ориентирани към придобиване на умения за определяне на степента на трудност на поставените задачи; определяне на когнитивното равнище на планираните дейности, изготвяне на скала за оценяване на индивидуалния напредък на ученика; разработване на примерни методически практики (за работа с различни източници на информация: текст, карти, изображения и др.).

- Програма 4. УМЕНИЯ ЗА УСПЕШНО ПРИЛАГАНЕ НА НОВИТЕ УЧЕБНИ ПРОГРАМИ ПО ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ В ПРОГИМНАЗИАЛЕН ЕТАП.

Кратко описание на програмата

Програмата е предназначена за учители по ИТ в прогимназиален етап. Основните теми са свързани с:
1. Новите учебни програми по ИТ за 5., 6. и 7. клас: акценти, теми, понятия, дейности;
2. Ключови компетентности на учениците в резултат от обучението по ИТ в прогимназиален етап – представяне в учебните програми и възможности за реализация в учебния процес. Създаване на интегриран документ;
3. Етично използване на информация от интернет и други източници и зачитане на авторските права. Пропедевтика на работата върху интегриран проект. Използване на междупредметни връзки и работа в екип;
4. Подходи за проверката и оценката на знания, умения и компетентности на учениците в обучението по ИТ в прогимназиален етап. Усъвършенстване на системата за проверка и оценка на знанията. Ролята на ученическото портфолио в системата за оценяване. Представяне на системата за оценяване на ученици и родители;
5. Технологични средства за подпомагане на учебния процес. Използване на електронен учебник. Възможности за обратна връзка и самопроверка на учениците;
6. Изграждане на безопасни умения за работа с ИТ, включително в интернет. Акцент за безопасността при използването на услуги за разговори в реално време. Развиване на критично мислене и социални умения у учениците. Предвижда се работа по групи по време на практическите занятия и създаване на ресурсни материали.

- Програма 5. ОБУЧЕНИЕ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА ЗАД ГРАНИЦА.

Кратко описание на програмата

Теоретичните основи на програмата са свързани с особеностите при овладяването на българския език в условията на доминиращ официален език на съответната държава. Разкрива се същността на билингвизма, определят се неговите видове, представят се критериите за определяне на индивидуалните езикови и литературни компетентности на обучаваните ученици. Практическата част е ориентирана към съставяне на дидактически технологии за овладяване на граматически правилна българска реч в условия на билингвизъм. В основата й е създаването на ресурси, необходими за всекидневната работа на учителите.

- Програма 6. УЧИТЕЛИ И РОДИТЕЛИ – СЪМИШЛЕНИЦИ В ПРЕДУЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ НА ДЕЦАТА.

Кратко описание на програмата

Теоретичната част на програмата (40%) е ориентирана към новостите при взаимодействието между учители и родители в предучилищното образование – нов държавен образователен стандарт за предучилищно образование, нов закон за предучилищното и училищното образование, пряко свързани с работата на детския учител. Практическата част (60%), която включва тренинг, е насочена към обогатяване и усъвършенстване на педагогическата и комуникативната компетентност на учителя.

- Програма 7. УМЕНИЯ ЗА УСПЕШНО ПРИЛАГАНЕ НА НОВИТЕ УЧЕБНИ ПРОГРАМИ ПО ЛИТЕРАТУРА (С АКЦЕНТ ВЪРХУ 5. И 6. КЛАС).

Кратко описание на програмата

Програмата предвижда обучение и практикум за успешна педагогическа дейност в условията на новите учебни програми; работи за развиване на умения за преподаване на ключовите компетентности, както и за познаване и прилагане на иновативни подходи в образователния процес.
И теоретичната лекционна част, и практикумът (разбира се, с оглед на своите специфики) ще акцентират последователно върху следните тематични ядра:
• Съпоставка между старите и новите учебни програми по литература с оглед на литературните, социокултурните и комуникативните компетентности на учениците;
• Изтъкване на предимствата на новите учебни програми с оглед на задължителните текстове, новите понятия по теми и съотношенията между новите знания, упражненията и преговорните части;
• Новите програми като разширяване на възможността за прокарване на политиките на изискваното от програмите гражданско образование на учениците; рефренното изискване на програмите за съпоставка между посланията на изучавания текст със съвременния социален опит;
• Спецификата на литературното обучение и изискванията на новите програми за междупредметни връзки;
• Спецификата на литературното обучение и повишаване на функционалната и комуникативна грамотност на учениците.

- Програма 8. ИЗКУСТВОТО ДА ОБЩУВАМЕ – РАЗВИТИЕ НА ПАРТНЬОРСКА КОМПЕТЕНТНОСТ.

Кратко описание на програмата

Теоретичната част (50%) запознава с основните постановки в областта на междуличностното общуване, емоционалната и социалната компетентност в областта на междуличностните отношения.
Практическата част (50%) включва тренинг, чрез който обучаваните учители се запознават чрез собствен опит и преживяване с основните методи на групова работа. Използват се основно структурирани ролеви игри, симулация на проблемни ситуации, групова дискусия и споделяне.

- Програма 9. РАЗВИВАНЕ НА ДИГИТАЛНИ КОМПЕТЕНТНОСТИ В ОБУЧЕНИЕТО ПО ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕТО ИМ В ПЪРВИ ГИМНАЗИАЛЕН ЕТАП.

Кратко описание на програмата

Теоретичната част е ориентирана към новите учебни програми на ниво съдържание и технологична среда за работа, традиционни и иновативни методи за преподаване, методи и стратегии за оценяване на постиженията на учениците. Практическата част е свързана с обогатяване на професионалните компетентности на учителя по ИТ – академични, педагогически, комуникативни и административни, и включва тренинг, при който учителите инсталират и настройват виртуална машина, изграждат опит в ползването на облачни технологии за съвместна дейност и обучение, в екип подбират онлайн среда за създаване на уебсайт и разработват дизайн за учебен проект.

- Програма 10. РАЗВИВАНЕ НА СОЦИАЛНИ И ГРАЖДАНСКИ КОМПЕТЕНТНОСТИ У УЧЕНИЦИТЕ ЧРЕЗ ИНТЕРАКТИВНИ ЗАНИМАНИЯ, МЕТОДИ ОТ НЕФОРМАЛНОТО ОБРАЗОВАНИЕ И ЕЛЕКТРОННИ РЕСУРСИ.

Кратко описание на програмата

Обществените и граждански компетентности придобиват все по-голямо значение в 21. век.
Програмата има за цел да подпомогне учители и педагогически съветници да организират занимания с ученици с цел подобряване на гражданските и обществените им компетeнтности. Тя е базирана на Учебник за учителя, създаден по програма Еразъм+ от международен екип. На участниците в обучението ще бъде предоставен достъп до 48 ресурса (тренинги) под формата на разработени учебни единици, които са разделени в 3 тематични области: Човешки права, Многообразие и Идентичност и активно гражданство. Всеки от 48-те тренинга се състои от детайлно ръководство (стъпка по стъпка) за учителя и придружаващи електронни ресурси. Обучението на учениците е интерактивно, като те са поставени в  активна позиция и стават съавтори на обучението чрез използване на различни неформални методи на обучение, като театър на потиснатите, симулации, водене на спор по формат „Оксфорд“, създаване на художествени продукти, интерактивни електронни викторини и игри.
Програмата има присъствена и дистанционна форма на обучение. Присъствената форма се състои от теоретическа част (20%), в рамките на която ще бъдат представени ресурсите, целите и начините за използването им, и практическа част (80%) – симулация на тренинги от трите тематични области.
По време на дистанционната форма обучаемите ще проведат занятия с учениците си и ще документират провеждането им с видео- и снимков материал.

- Програма 11. ИНОВАТИВНИ СТРАТЕГИИ И ПОДХОДИ ЗА УСПЕШНО ПРИЛАГАНЕ НА НОВИТЕ УЧЕБНИ ПРОГРАМИ ПО БИОЛОГИЯ И ЗДРАВНО ОБРАЗОВАНИЕ.

Кратко описание на програмата

Програмата има за цел овладяване на иновативни стратегии и подходи на обучение в обучението по биология и здравно образование в гимназиален етап, основани на конструктивизма. Тя е в съответствие с промените в учебните програми и необходимостта от развитие на ключови компетентности у учениците, отнасящи се до структурата на човешкия организъм, жизнените процеси, извършващи се в него, с акцент върху опазване на здравето. Теоретичната част (40%) е ориентирана към новостите в обучението по биология и здравно образование. Практическата част (60%), която включва и тренинг, е свързана с обогатяване и усъвършенстване на академичната, педагогическата, комуникативната и административната компетентност на учителя по биология и здравно образование.

- Програма 12. СЕКСУАЛНО И РЕПРОДУКТИВНО ЗДРАВНО ОБРАЗОВАНИЕ.

Кратко описание на програмата

Програмата надгражда учебното съдържание по човекът и природата и по биология и здравно образование, като включва теми, които са от първостепенна важност за младите хора. Теоретичната част (50%) разширява познанията в областта на човешката сексуалност и интимните отношения и поставя акцент върху специфичните компетентности, необходими за изграждане на пълноценни и подкрепящи личностното развитие и здравето междуличностни отношения. Практическата част (50%) включва структурирани интерактивни задачи и ролеви игри, насочени към изграждане на конкретни комуникативни умения, ценности и нагласи, позволяващи на подрастващите да се справят успешно със сложните междуличностни ситуации на общуването между двата пола.

Подготовка 8-12 клас

Нови Учебни Програми

- Програма 1. УСПЕШНАТА ПОДГОТОВКА ЗА НАЦИОНАЛНОТО ВЪНШНО ОЦЕНЯВАНЕ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА И ПО МАТЕМАТИКА В 7. И В 10. КЛАС.

Кратко описание на програмата

Програмата предвижда обучение и практикум за успешна педагогическа дейност, свързана с формирането на успешно тестово поведение у учениците, на които предстои Национално външно оценяване по български език и литература/по математика. Предполага акцент върху учебно-изпитните програми по български език и литература/по математика и върху моделите за съответните тестови формати, както и представянето на основни положения от приложната дисциплина тестология, от които зависят ефективността на подготовката на учениците и адекватното им поведение в изпитна ситуация.
И теоретичната лекционна част, и практикумът ще акцентират последователно върху следните тематични ядра:
• Логика на учебно-изпитните програми за НВО, одобрени от МОН;
• Модели на изпитните формати, одобрени от МОН (сравнение между предходните и новите модели);
• Практически подходи при решаването на тестови задачи, предвидени в одобрените от МОН модели.

- Програма 2. БИЛИНГВИ И ПРИОБЩАВАЩО ОБРАЗОВАНИЕ.

Кратко описание на програмата

Приобщаващото образование е част от философията на новата образователна парадигма. Представлява „процес на осъзнаване, приемане и подкрепа на индивидуалността на всяко дете или ученик и на разнообразието от потребности на всички деца и ученици чрез активиране и включване на ресурси, насочени към премахване на пречките пред ученето и научаването, и към създаване на възможности за развитие и участие на децата и учениците във всички аспекти на общността“ (Чл.3, ал.1, Наредба за приобщаващо образование от 27.10.2017). В този смисъл приобщаващото образование трябва да удовлетворява нуждите на всяко дете независимо от трудностите, които възпрепятстват ученето, включително езикови бариери. Такива бариери в училище най-често срещат ученици от различни етнически общности, чийто майчин език е различен от българския, които се определят като билингви. За приобщаването на билингвите към образователната среда е необходимо осигуряване на възможности, които учителите да използват за развиване на комуникативната компетентност. Програмата е насочена предимно към началните учители. Реализира се в две части: теоретическа и практическа. В тях ще се акцентира последователно върху следните теми:
• Педагогически взаимодействия в условия на билингвизъм и приобщаване на ученици билингви;
• Иновативни методи, средства и форми за организиране на приобщаващо образование в начален училищен етап;
• Приобщаваща класна стая;
• Профил на приобщаващия учител – компетентностни измерения.

- Програма 3. РАЗВИВАНЕ НА СОЦИАЛНИ И ГРАЖДАНСКИ КОМПЕТЕНТНОСТИ У УЧЕНИЦИТЕ ЧРЕЗ ИНТЕРАКТИВНИ ЗАНИМАНИЯ, МЕТОДИ ОТ НЕФОРМАЛНОТО ОБРАЗОВАНИЕ И ЕЛЕКТРОННИ РЕСУРСИ.

Кратко описание на програмата

Обществените и гражданските компетентности придобиват все по-голямо значение в 21. век. Програмата има за цел да подпомогне учители и педагогически съветници да организират занимания с ученици от прогимназиален етап с цел подобряване на гражданските и обществените им компетeнтности. Тя е базирана на Учебник за учителя, създаден по програма Еразъм+ от международен екип. На участниците в обучението ще бъде предоставен достъп до 48 ресурса (тренинги) под формата на разработени учебни единици, които са разделени в 3 тематични области: Човешки права, Многообразие, Идентичност и активно гражданство. Всеки тренинг се състои от детайлно ръководство (стъпка по стъпка) за учителя и придружаващи електронни ресурси. Обучението на учениците е интерактивно, като те са поставени в активна позиция и стават съавтори на обучението чрез използване на различни неформални методи на обучение, като театър на потиснатите, симулации, водене на спор по формат „Оксфорд“, създаване на художествени продукти, интерактивни електронни викторини и игри.
Програмата има присъствена и дистанционна форма на обучение. В присъствената форма ще бъдат представени ресурсите, цели и начини за използването им, а в практическата част – симулация на тренинги от трите тематични области.
По време на дистанционната форма обучаемите ще проведат 3 занятия с учениците си и ще документират провеждането им с видео- и снимков материал.

- Програма 4. ФОРМИРАНЕ НА КУЛТУРНАТА КОМПЕТЕНТНОСТ В ОБУЧЕНИЕТО ПО ИЗОБРАЗИТЕЛНО ИЗКУСТВО. МЕТОДИ, ПОХВАТИ НА ПРЕПОДАВАНЕ.

Кратко описание на програмата

Процесът на обучение се основава на връзката между културата и изобразителното изкуство. Една от ключовите компетентности визира „културна осъзнатост и умения за изразяване чрез творчество“.  Приобщаването на човека към културата е процес на формиране на индивидуалната система от ценности и един от начините да се реализира тази цел е обучението по изобразително изкуство. Теоретическата част на обучението (40%) е насочена към изясняването на въпроса как чрез обучението по изобразително изкуство формираме културната компетентност на подрастващите, кои видове уроци и теми може да обхване то, какви методи и похвати можем да използваме за тази цел. Практическата част обхваща 60% и включва тренинг, чрез който учителите обогатяват арсенала от методи и похвати на преподаване, насочени към формирането на културната компетентност на обучаващите се. Те са свързани с темите от учебната програма и на практика се илюстрират чрез различните видове уроци, представени в учебниците.

- Програма 5. ФОРМИРАНЕ НА ЧИТАТЕЛСКА КУЛТУРА У УЧЕНИЦИТЕ ЧРЕЗ ИЗГРАЖДАНЕТО НА УМЕНИЯ ЗА АНАЛИЗ НА ХУДОЖЕСТВЕНА ТВОРБА.

Кратко описание на програмата

Програмата предвижда обучение и практикум за успешна педагогическа дейност, свързана с прилагането на конкретен алгоритъм за анализ на художествена творба в условията на действащите учебни програми. Насочена е и към представянето на методи за овладяването на ключовите компетентности, както и за познаване и прилагане на иновативни подходи в образователния процес.
И теоретичната лекционна част, и практикумът ще акцентират последователно върху следните тематични ядра:
• Функционален учебен модел за анализ на художествен текст
• Възможности за ефективно обвързване на обучението по литература с гражданското образование на учениците чрез формиране на умения за съпоставка между посланията, вложени в изучаваните творби, и съвременния социален опит
• Възможности за повишаване на комуникативната и в частност – на функционалната грамотност на учениците чрез обучението по литература.

- Програма 6. МОЯТА БЪЛГАРИЯ – НОВ ЕФЕКТИВЕН ИНСТРУМЕНТ ЗА ПРЕПОДАВАНЕ НА ТЕМИ ОТ БЪЛГАРСКАТА ИСТОРИЯ В ДУХ НА РОДОЛЮБИЕ ЧРЕЗ НАСЪРЧАВАНЕ НА САМОСТОЯТЕЛНО МИСЛЕНЕ И РАЗВИТИЕ НА АНАЛИТИЧНИ УМЕНИЯ.

Кратко описание на програмата

Програмата е предназначена за учители, преподаващи теми по история на България във всички образователни етапи. Тя ще им предложи инструмент (учебното помагало „Моята България“), който да ползват успешно в работата си с учениците, като изграждат у тях родолюбиви нагласи. В съдържателно отношение са включени всички необходими сегменти – теоретична част, документално приложение, онагледяване със снимков материал, разширени портретни характеристики, речник и задачи за практическа работа. Помагалото „Моята България“ е първото цялостно изложение на българската история от античността до нашето съвремие. В историческия разказ са вплетени последните достижения на нашата историография. Развитите в изложението тези не са поднесени в декларативен вид, а предоставят възможности за размисъл и диалог. Това е направено целенасочено, за да развива у младите читатели стремеж към самостоятелно мислене, използване на историческа ретроспекция за изграждане на трайни познания върху сложни политически, икономически и социални процеси. От друга страна, учителите, които ще ползват учебното помагало, също ще имат възможност да обогатят своята компетентност, доверявайки се на авторите, които са историци с дългогодишен преподавателски стаж в наши водещи университети. При тази симбиоза в процеса на обучението неизбежно ще се изградят трайни връзки между академичност и практическо приложение, което е особено желателно с оглед на изграждането на приемственост между различните нива на обучение по история.

- Програма 7. РАЗВИВАНЕ НА ДИГИТАЛНИ КОМПЕТЕНТНОСТИ В ОБУЧЕНИЕТО ПО ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕТО ИМ В ПЪРВИ ГИМНАЗИАЛЕН ЕТАП.

Кратко описание на програмата

Теоретичната част е ориентирана към новите учебни програми на ниво съдържание и технологична среда за работа, традиционни и иновативни методи за преподаване, методи и стратегии за оценяване на постиженията на учениците. Практическата част е свързана с обогатяване на професионалните компетентности на учителя по ИТ – академични, педагогически, комуникативни и административни, и включва тренинг, при който учителите инсталират и настройват виртуална машина, изграждат опит в ползването на облачни технологии за съвместна дейност и обучение, в екип подбират онлайн среда за създаване на уебсайт и разработват дизайн за учебен проект.

- Програма 8. СЕКСУАЛНО И РЕПРОДУКТИВНО ЗДРАВНО ОБРАЗОВАНИЕ.

Кратко описание на програмата

Програмата надгражда учебното съдържание по човекът и природата и по биология и здравно образование, като включва теми, които са от първостепенна важност за младите хора. Теоретичната част (50%) разширява познанията в областта на човешката сексуалност и интимните отношения и поставя акцент върху специфичните компетентности, необходими за изграждане на пълноценни и подкрепящи личностното развитие и здравето междуличностни отношения. Практическата част (50%) включва структурирани интерактивни задачи и ролеви игри, насочени към изграждане на конкретни комуникативни умения, ценности и нагласи, позволяващи на подрастващите да се справят успешно със сложните междуличностни ситуации на общуването между двата пола.

- Програма 9. АЛТЕРНАТИВИ ПО ПЪТЯ КЪМ ГРАМОТНОСТТА.

Кратко описание на програмата

Програмата е предназначена за начални учители. Тя се реализира в две части. Теоретическата част (40%) обхваща проблематика, свързана със съвременния профил на обучението по български език в началното училище в контекста на позитивното образование. Представят се различни чуждестранни системи на ограмотяване, алтернативни на използвания в българското училище звуково аналитико-синтетичен метод на ограмотяване. Очертават се и параметрите на дидактическа технология за включване на дигитални средства за обучение, подпомагащи овладяването на четенето и писането с оглед на интересите и потребностите на съвременното дете. Практическата част обхваща 60% и осигурява усвояването на многообразие от стратегии за усъвършенстване на четивната техника на учениците и за овладяване на умения за писмено изразяване за целите на речевата комуникация. Чрез тренинги и екипна работа обучаваните учители създават ресурси за всекидневната си работа, електронни продукти за мултимедийно обучение по български език и литература и инструментариум за диагностика на ученическите постижения с оглед на очакваните резултати в новите учебни програми.

- Програма 10. УМЕНИЯ ЗА УСПЕШНО ПРИЛАГАНЕ НА НОВИТЕ УЧЕБНИ ПРОГРАМИ ПО ЛИТЕРАТУРА 8. – 10. КЛАС.

Кратко описание на програмата

Програмата предвижда обучение и практикум за успешна педагогическа дейност в условията на новите учебни програми; работи за развитие на умения за преподаване на ключовите компетентности, както и за познаване и прилагане на иновативни подходи в образователния процес. И теоретичната лекционна част, и практикумът (разбира се, с оглед на своите специфики) ще акцентират последователно върху следните тематични ядра:

  • Съпоставка между старите и новите учебни програми по литература в гимназиалния етап с оглед на литературните, социокултурните и комуникативните компетентности на учениците;
  • Изтъкване на предимствата на новите учебни програми с оглед на задължителните текстове, новите понятия по теми и съотношенията между новите знания, упражненията и преговорните части;
  • Новите програми като разширяване на възможността за прокарване на политиките на изискваното от програмите гражданско образование на учениците;
  • Референтното изискване на програмите за съпоставката между посланията на изучавания текст със съвременния социален опит;
  • Спецификата на литературното обучение и изискванията на новите програми за междупредметни връзки;
  • Спецификата на литературното обучение и повишаване на функционалната и комуникативната грамотност на учениците.

Често Задавани Въпроси

Защо да изберем Вас?

Защото ние сме професионалисти и надарени с иновативен опит в образователната система на обучение!

Какво ще ни предложите?

Ние ще ви предложим Бъдеще, от което да реализирате свойте мечти!

Какви са преподавателите?

Млад екип, от мотивирани педагогически образовани личности!

Достъпни ли сте с градски транспорт?

Локациите на офисите се намират на изключително достъпни места свързани с градския транспорт!

Колко ще ми струва на месец обучението?

Цените отговарят на под-критерния минимум за вашето обучение!

Как протича обучението в Занималня "Херодот"?

Имаме стройна система за организация и провеждане на занятията в занималнята. Учителите ни работят по индивидуален план, разработен персонално за всяко дете. И в зависимост от поставените цели за деня, започва подготовката му.

Какви инструменти на успеваемостта в занималнята използвате?

Учителите ни работят по индивидуален план, разработен персонално за всяко детеи в зависимост от неговите индивидуални особености и потребности. Педагозите ни съчетават най-добрите съвременни образователни практики. Използват се междинни тестове, за определяне нивото на усвояване на учебния материал, с цел установяване на налични пропуски и задълбочаване на индивидуалната работа с конкретното дете.

Какво значи ЕЗИКОВА, че пишете домашните по езиците ли?

Означава, че децата посещават езиков курс, съобразен с възрастта и нивото им спрямо Общоевропейската Езикова Рамка по време на престоя им в занималнята. Обучението се провежда по учебна система, различна от тази по която учат в училище. Разпределят се в групите по езици с външни деца, непосещаващи занималнята. Обучението се провежда два пъти седмично по 2 учебни часа или 130 уч. часа годишно. Накрая на успешното приключване на курса, получават и сертификат.

Какви други дейности имат децата по време на занималнята?

Стремим се да балансираме между интелектуалното, емоционалното и физическото развитие на децата. Ето защо, те имат възможността на място да участват в арт ателиета, музикални часове, да спортуват, да танцуват, да готвят, да вземат участие в клубове по професионално ориентиране. Учим ги и да бъдат съпричастни, като ги включваме в различни благотворителни инициативи.

Какво се случва, когато децата са във ваканция, а родителите на работа?

Тогава можете да се възползвате от целодневната занималня на Занималня „Херодот“

|

Какво казват нашите семейства

Стандартните пакети които ви предоставяме за регламент на МОН и са разработени за образователните Занимални като цяло, Ние постоянно ще надграждаме всичко което трябва да се движи с вас и Новото време! Благодарим Ви!

Известен е факта,че образованието е път към успеха, така ще положим основите на нашето развитие за по добро бъдеще за нашите деца и ученици!  

Възприето е да си мислим,че повечето трудни неща се получават бавно и мъчително, но ние от Занималня Херодот ще ви посочим пътят на успеха които гради щастието и житейския живот! Благодарим Ви!